Bez pohárov, ale spokojní

Marián a Peter Buschbacherovci zvládli aj náročnú súťaž v poľskom Rzeszowe. Ružomberská posádka MOTORTECH RACING TEAM-u si z Poľska doviezla dôležité body k zisku titulu majstrov Slovenska medzi „historikmi“. 


O fantastickej súdržnosti „automobilovej rodiny“ sa počas uplynulého víkendu v Poľsku, na 31. ročníku Rajdu Rzeszowskeho, znova presvedčila aj slovenská posádka z Ružomberka. Otec a syn Buschbacherovci už druhú sezónu súťažia s nádherným Audi Coupe Quattro v slovenskom šampionáte historických vozidiel (MSR RHA) s ambíciou vyjazdiť pre tento krásny exponát majstrovský titul. Takto chcú vzdať hold pamiatke „otcovi myšlienky“, zosnulému Karlovi Dědkovi. 

„V práve prebiehajúcej sezóne sme ešte nevynechali ani jeden súťažný deň a krok za krokom sa približujeme nášmu cieľu. Z doterajších šiestich dní sme si pripísali päť víťazstiev a už v Rzeszowe sme chceli navýšiť náskok na úroveň istoty,“ potvrdil starší z Buschbacherovcov, Marián. 


Ružomberčania, jazdiaci pod hlavičkou MOTORTECH RACING TEAM-u, za svojim cieľom rázne vykročili aj v Poľsku. Po prvých troch rýchlostných skúškach úvodnej etapy viedli poradie historických vozidiel v MSR.

 „Oproti vlaňajšku, keď bolo množstvo blata a neustále sa šmýkalo, sme tentoraz dokonale využili ideálnych podmienok a začali sme od začiatku budovať vedenie. Všetko vyzeralo veľmi nádejne až do chvíle, keď nám v „čakačke“ pred RS4 zdochol motor. Nemali sme napätie. Odišiel alternátor,“ opisuje dramatickú situáciu Marián. „Auto sme odstavili v dedine a okolo sa zbehli ľudia. Fanúšikovia boli úžasní! Snažili sa nám pomôcť ako vedeli a zháňali po dedine alternátor. Pomoc prišla zo strany Jakuba Kaszubu, ktorý štartoval ako spolujazdec s vozidlom Saab 96 v poľskom šampionáte historických vozidiel. Jakub mal v Rzeszowe kamaráta, ktorý má firmu na opravu alternátorov a štartérov. Peťo priamo na mieste vymontoval náš pokazený alternátor a naši chlapci mechanici to odviezli do Rzeszova. Kým nás potom stačili dotiahnuť do paddocku, tak bol alternátor opravený a mohli sme auto znova spojazdniť. Z prvého súťažného dňa sme síce museli odstúpiť, ale mohli sme požiadať o reštart a  v sobotu nastúpiť do druhého súťažného dňa.“ 


Pravidlá umožňujúce návrat do súťaže v nasledujúcej etape tak pomohli Buschbacherovcom zabojovať o dôležité body do šampionátu historikov.

 „Druhý súťažný deň MSR RHA sa nám podarilo vyhrať a práve tieto body nám pomohli už s predstihom, pred poslednou súťažou v Košiciach, zabezpečiť absolútny titul v šampionáte historických vozidiel v sezóne 2022. Máme z toho veľkú radosť, lebo toto bola naša hlavná misia,“ pokračuje Marián Buschbacher. „Domov síce tentoraz odchádzame bez pohárov (pozn.: ocenení boli iba súťažiaci, ktorí celkovo dokončili obidva súťažné dni), ale odchádzame spokojní. Poľská súťaž je veľmi náročná a zradná, čo dokladá aj približne tretina posádok, ktoré do cieľa nedošli vôbec. Dobre sme si zapretekali a doviezli potrebné body. Veríme, že sme tým potešili rodinu Dědkových, ktorej ďakujeme za podporu a ďalej sa budeme snažiť napĺňať odkaz manželov Dědkových.“


Po Rzeszowe čaká Buschbacherovcov práca na brzdovom systéme a pohonnej jednotke. Ak pôjde všetko podľa plánu, tak by s vylepšeným Audi Coupe Quattro mohli Ružomberčania potešiť divákov už na Voľnom podniku v Dobšinej. Každopádne nasledujúcim majstrovským podnikom bude sezónne finále v Košiciach.

Ľuboš Kašický