Buschbacherovci majstrami Slovenska!

Po vlaňajšom sklamaní, keď im titul ušiel v nevydarenom závere sezóny, sa ružomberská posádka Mariána a Petra Buschbacherovcov definitívne raduje z titulu šampiónov v historických automobiloch, ktorý navyše potvrdila aj víťazstvom v Košiciach.


Marián Buschbacher je ostrieľaný harcovník automobilových súťaží a za približne dvanásť aktívnych rokov už najazdil množstvo „ostrých“ kilometrov. V posledných rokoch sa vyslovene našiel v súťaži historických automobilov, kde po osudovom spojení s rodinou Dědkovcov realizuje kompletný súťažný proces s nádherným Audi Coupe Quattro. 

„Je to láska na prvý pohľad,“ vyznáva sa Marián. „S týmto nádherným klenotom na štyroch kolesách sme sa vzájomne vzhliadli a naše puto je stále silnejšie. O to viac nás teraz teší, že sme mohli uctiť pamiatku, žiaľ už zosnulých manželov Dědkovcov, majstrovským titulom. Ak nás pozorujú tam z hora, tak verím, že sú spokojní a šťastní, že sa nám postupne úspešne darí realizovať naše spoločného predsavzatia, ktoré sme si kedysi spolu dali.“ 


Pre skúseného Mariana Buschbachera bol tohtoročný štart v Košiciach už siedmy v poradí a náročnosť miestnej súťaže je pre neho neustále výzvou.

„Štartovali sme s veľkým rešpektom. Prvé dve rýchlostné skúšky sme začali zľahka, na rozcvičenie,“ približuje aktuálny štart starší Buschbacher. „Do druhej sekcie sme mali mokré nastavenie, no zobrali sme suché pneumatiky, keďže nebolo celkom isté, či naozaj nám bude pršať. Už pri našom výjazde z Košíc však začínalo trochu pršať a dážď postupne zhustol. Preto sme sa rozhodli neriskovať. Išli sme vlastným tempom, aby sme potvrdili naše prvé miesto, no časy v cieli boli aj napriek tomu celkom slušné. Zasa sa raz potvrdilo, že ak má pilot pocit, že ide rýchlo, tak to vôbec nemusí byť rýchle, respektíve keď má pocit, že ide pomaly, tak časy sú príjemným prekvapením.“ 


Buschbacherovci došli do cieľa prvého súťažného dňa najrýchlejšie zo všetkých historických automobilov a rovnaký výsledok si zopakovali aj na druhý súťažný deň, v nedeľu. 

„Sme veľmi príjemne prekvapení z progresu nášho auta potom, čo sme vymenili samosvorné diferenciály vpredu aj vzadu. Auto má oveľa lepšiu trakciu a pomáha nám zbierať cenný čas na trati,“ pochvaľoval si aj Peťo Buschbacher. 


Lenže ani ružomberskej posádke sa nevyhli „krízovky“. Našťastie žiadna z nich nebola taká dramatická, ako tá na Izre, kde nezodpovední diváci rozsypali po ceste štrk, aby sa bavili na šmýkajúcich sa autách. 

„Je to nešportové! Také niečo športový fanúšik nespraví, pretože vie, čo všetko sa môže stať. My sme mali šťastie a ledva sme sa udržali na ceste, no nie všetkým posádkam sa to podarilo. Niektoré autá skončili v lese a posádky mali veľké šťastie, že vyšli nezranené,“ oprávnene sa rozhorčuje Marián Buschbacher.


Nádherné Audi Coupe Quatro potešilo oko fanúšikov peknými výsledkami aj v nedeľu, kedy sa jazdilo na širokej ceste na Jahodnej a v zradných podmienkach okolo Ružína. 

„Bolo veľmi nepríjemne klzko a my sme netrafili nastavenie. Napriek tomu sme súťaž v Košiciach absolvovali bez jediného škrabanca a šťastne môžeme konštatovať, že tohtoročnú misiu sme naplnili. Rally Košice boli pre nás víťaznou bodkou za úspešnou sezónou v ktorej sme, verím tomu, potešili nielen našich donorov, ale aj všetkých fanúšikov krásnych automobilov a automobilových súťaží. Všetkým ďakujeme za pomoc a podporu. Nás však stále čaká ešte veľa práce na našom krásnom vozidle. Veríme, že v nasledujúcej sezóne sa nám podarí vylepšiť motor aj brzdy a priblížiť stav Audi Coupe Quattro tomu pôvodnému z osemdesiatych rokov. Už teraz sa na to tešíme,“ uzatvára spokojný Marián Buschbacher. 

Ľuboš Kašický