Buschbacherovci v chráme motoršportu

Po prvýkrát sa na štart najslávnejšej česko-slovenskej automobilovej súťaže v Zlíne postaví ružomberská posádka Marián a Peter Buschbacherovci, jazdiaca na vozidle Audi Coupe Quattro.


Žiadnemu fanúšikovi motoristického športu isto netreba predstavovať Barum Rally v Zlíne. Za viac ako päťdesiat rokov písania žlto-modrej histórie slávnej „Barumky“ sa z moravskej súťaže stala uctievaná ikona rešpektovaná aj v zahraničí. 

„Už od mladosti vnímam túto súťaž ako najlepšiu rely v celom bývalom Československu a vždy som sníval o tom, že by som sa aspoň raz smel postaviť na jej štart. Roky leteli. Rešpekt rástol a ja som konečne nabral odvahu,“ vyznáva sa zo svojho vzťahu k posvätnému chrámu všetkých česko-slovenských relistov Marián Buschbacher. 


Už pätnásť rokov je súčasťou veľkej Barum Czech Rally súťaž historických automobilov Star Rally Historic, ktorá je plnohodnotným podnikom Majstrovstiev Českej republiky historických automobilov (MČR-RHA). Pre ružomberskú posádku Mariána a Petra Buschbacherovcov, ktorá je úradujúcim majstrom Slovenska historických automobilov s vozidlom Audi Coupe Quattro, je tak tento 52. ročník „Barumky“ tým najlepším časom na premiéru. 

„Poctivo sme sa na súťaž pripravovali. Vynechali sme dokonca aj štart v obávanom poľskom Rzeszowe, ktorý bol súčasťou slovenského majstráku. Dôležitejšie teraz bolo čo najlepšie pripraviť auto na Barumku. Máme dokonca úplne novú prevodovku,“ prezrádza skúsený Ružomberčan. „Celý náš tím intenzívne pracoval na príprave a už sa nevieme dočkať, ako v stredu vyrazíme na Moravu. Cítime to správne napätie, vzrušenie pred významným štartom a chceme si všetko čo najlepšie užiť.“ 


V kategórii historických vozidiel, ktorá stále naberá na popularite, je do aktuálneho ročníka prihlásených 65 posádok zo šiestich krajín sveta. Tu však treba upresniť, že do majstrovskej časti (MČR-RHA) je prihlásených iba 38 posádok, vrátane jedinej slovenskej - ružomberskej posádky. Zvyšok posádok je zapísaných na listine demonštračných jázd historických vozidiel (Rally Legend), kde sa nemeria čas a jazdí sa hlavne pre pobavenie seba a divákov. Čím sa vlastne podčiarkuje oslava motoristického sviatku. 


No pokiaľ demonštratívne jazdy Rally Legend predvedú divácku šou len v piatkový predvečer hlavnej súťaže, tak pre historikov štartujúcich v českom majstráku to bude len začiatok. Celá súťaž Star Rally – Barum Rally Zlín Historic pripravila pre súťažné posádky jedenásť rýchlostných skúšok o dĺžke 157 ostrých kilometrov. Ak k tomu pripočítame prejazdy oboch etáp o dĺžke 440 kilometrov, tak nám dohromady vychádza úctyhodných 596 km! To už nie je ďaleko od veľkej Barumky pre súťažiacich v Majstrovstvách Európy a na posádky tak čaká poriadne výdatný víkend.

 „U nás sa jazdia podstatne kratšie súťaže. Bude to teda pre nás a naše auto náročná skúška pripravenosti. Nič krajšie si však žiadna štartujúca posádka nemôže želať. Urobíme všetko, aby sme súťaž zvládli čo najlepšie a potešili nielen seba, ale aj našich fanúšikov, partnerov a pokračovateľov odkazu manželov Dědkovcov. V Zlíne sa stretneme všetci, počínajúc členmi nášho tímu, fanúšikov a dedičov Evy a Karla Dědkových, ktorí stáli na začiatku tejto krásnej myšlienky uviesť Audi Coupe Quattro do života aj pre širokú verejnosť. Veríme, že to bude tá najkrajšia oslava ich myšlienky a motoristického športu,“ vraví Marián Buschbacher, ktorého na sedadle spolujazdca dopĺňa syn Peter. 


Slávnostný štart súťaže XV. Ročníka Star Rally – Barum Rally Zlín Historic 2023 je pred radnicou na Námestí Mieru v piatok o 14-tej hodine. Ešte v piatok podvečer od 19-tej hodiny sa v centre mesta odjazdia tri kolá prvej rýchlostnej skúšky. V sobotu 19. augusta historici pokračujú od 12-tej hodiny ereskou v Slušoviciach. Celkom počas soboty odjazdia päť meraných úsekov a zakončia deň v Parc Fermé o 21-hodine. Do druhej etapy vyštartujú v nedeľu o ôsmej hodine ráno a po absolvovaní ďalšej pätice rýchlostných skúšok ukončia súťaž slávnostnou rampou na námestí v Zlíne o 16.30 hod. Držme teda ružomberskej posádke palce! 

Ľuboš Kašický