Čím menej kopcov, tým lepšie pre nás, smeje sa Marián

Ružomberská posádka Mariána a Petra Buschbacherovcov si majstrovský titul v „historikoch“ poistila už v Rzeszowe a v Košiciach si chcú hlavne dobre zapretekať. Pod vlajku MOTORTECH RACING TEAM-u sa k ním tentoraz znova pridá aj prešovská dvojica Peter Bartko a Tadeáš Pivovarníček.

null

Vlani Ružomberčanom nešťastne ušiel titul v poslednej súťaži sezóny v Košiciach, preto sa v sezóne 2022 rozhodli ešte zodpovednejšie zozbierať všetky body a potešiť svojich donorov Dědkovcov. 

„Vlani sme statočne bojovali o titul až do konca, no prehrali sme v samom závere. Boli sme veľmi sklamaní, no o to viac motivovaní. Máme preto veľkú radosť, že tento rok do Košíc prichádzame v úplne inej pozícii. Bodovo sme už súperom dostatočne odskočili a finále sezóny si môžeme užiť,“ vraví Marián Buschbacher. „Štartová listina sľubuje slušnú účasť a vyzerá to, že si dobre všetci zasúťažime. A to je to podstatné. Trate už poznáme a nemali by nás prekvapiť. Sú náročné, ale krásne. Pre nás je lepšie, čím menej kopcov bude,“ smeje sa Marián Buschbacher, mieriac tým na výkon sedlaného Audi Coupe Quattro, ktoré stále čaká na dôležité komponenty pre zvýšenie výkonu motora. „Mimoriadne milou udalosťou, na ktorú sa tešíme je, že konečne sme našli zhodu našich termínov s rodinou Dědkovcov, na vozidle ktorý štartujeme, a budeme im môcť konečne ukázať atmosféru pretekov.“


Výborné vzťahy s Buschbacherovcami má aj posádka Peter Bartko a Tadeáš Pivovarníček. Chlapci z východu štartovali pod vlajkou ružomberského tímu aj na Rallye Tatry a vzájomne sa podporujú. Prešovská posádka súťaží na vozidle Seat Ibiza Cupra TDI v triede 12. 

„Ideme zasa popreháňať „prešovské kone“ na košické trate,“ vtipkuje Peťo Bartko. „Naposledy som sedel v kokpite pod Tatrami a tak je našim cieľom udržať rozvahu a neprehnať to. Jazdí sa v lese a trate sú šmykľavé, takže dôležité bude mať správne napísaný rozpis. Tadeáš medzitým odjazdil nejaké menšie súťaže, kde zbieral skúsenosti. Hlavné však bude ustrážiť si časy a nedostať niekde zbytočnú penalizáciu.“ 


Bartko s Pivovarníčkom budú mať v triede 12 iba jedného súpera a tak sa ich pozornosť sústreďuje viacej na CEZ3, kde sa pokúsia obstáť v silnej medzinárodnej konkurencii. 


Pred sobotňajším štartom 48. ročníka Rally Košice si ešte pripomeňme základné údaje o súťaži. Štart a cieľ pretekov je, rovnako ako vlani, pred Košickou futbalovou arénou. V sobotu 22. októbra je dopoludnia shakedown, a o 13-tej slávnostný štart, po ktorom štartuje prvá etapa. V nedeľu 23. októbra sa pokračuje druhou etapou už ráno od ôsmej. Cieľ je predpokladaný okolo 14-tej hodiny. Na posádky čakajú dva samostatne bodované súťažné dni s koeficientom dva, pričom prvý deň je na programe 65 km a na druhý deň 60 km. Spolu teda 125 ostrých kilometrov na trati dlhej (vrátane prejazdov) 452 kilometrov.

Ľuboš Kašický