Dve posádky pod vlajkou MOTORTECH-u

Podobne ako vlani, aj tento rok postaví ružomberský MOTORTECH RACING TEAM pod Tatrami dve súťažné posádky. Vedľa Mariána a Petra Buschbacherovcov to bude znova Peter Bartko s Tadeášom Pivovarníčkom.


Buschbacherovci výborne rozbehli sezónu vo Valašskom Meziříčí, kde vyhrali svoju triedu HK2 a položili bodový základ v boji o majstrovský titul v šampionáte „historikov“. Naopak posádka Bartko – Pivovarníček sa v tejto sezóne predstaví na štarte po prvýkrát.


Rallye Tatry sú mimoriadne náročnou a uznávanou súťažou, ktorú všetci zhodne považujú za rodinné striebro slovenských automobilových súťaží. A zaslúžene. Veď tento rok Tatry zapíšu už svoju 49. kapitolu histórie.

 „Z Ružomberka to máme približne osemdesiat kilometrov a tak súťaž považujeme prakticky za domácu,“ usmieva sa Marián Buschbacher hneď pri vyslovení slovného spojenia Rallye Tatry. „Myslím, že prvýkrát som tam štartoval v sezóne 2012. Odvtedy som si zopakoval ešte niekoľko štartov a keď som aj neštartoval, tak som sa aspoň prišiel pozrieť ako divák. Jazdí sa síce v náročných, no veľmi krásnych podmienkach, čo mi asi dá za pravdu každý, kto mal možnosť zajazdiť si tu.“


Marián a Peter Buschbacherovci nastupujú do 49. ročníka Rallye Tatry 2022 na nádhernom Audi Coupe Quattro, aby vylepšili svoj vlaňajší výsledok. 

„Konkurencia je rovnako silná ako na úvodnom podujatí vo „ValMeze“. Pokúsime sa preto znova zabojovať o víťazstvo,“ naznačuje Marián jasné odhodlanie. „Žiaľ, objednané nové diely nám zatiaľ stále neprišli a tak budeme štartovať s vozidlom v takom stave, v akom sme jazdili Valašku.“ 


Bielo-zelené Audi Coupe Quattro je všade, kde sa objaví pohladením oka aj duše každého motoristického fanúšika. Buschbacherovci sa jeho nasadzovaním starajú o pokračovanie peknej myšlienky Karla Dědka, ktorý im drží palce už „z druhej strany“. 


Vlani mala dvojica Bartko – Pivovarníček v Poprade svoju premiéru. Pre Tadeáša to bol krst ohňom, no pravdou je, že odvtedy veľa skúseností nenazbieral. Chlapci sú však stále nadšení a rozhodnutí aj tento rok zabojovať o víťazstvo v triede.

 „Vlani sme získali nejaké skúsenosti, a hoci trate nebudú totožné, tak veríme, že sme schopní obhájiť naše vlaňajšie víťazstvo v triede 12,“ vraví Prešovčan Bartko, ktorý ma radosť, že v ich triede pribudla ďalšia posádka. 


„Bude to napínavejší súboj, ktorí poteší nás aj divákov,“ dodáva Peter, a pokračuje. „Znova štartujeme so Seatom Ibiza Cupra TDI, o ktorú sa výborne stará náš mentor Peťo Haluška. Vieme, že sa na neho môžeme absolútne spoľahnúť a patrí mu za to naša vďaka. Rovnako ďakujeme aj Mariánovi a Petrovi Buschbacherovcom, že naša spolupráca pokračuje už tretím rokom.“


Štart 49. ročníka podtatranskej rely sa už tradične koná na hlavnom námestí v Poprade, kam je umiestnený úvodný ceremoniál (v piatok o 18.00 hod.) aj cieľ (nedeľa cca 15.00 hod) súťaže. Ostrý štart je v sobotu 28. mája 2022 popoludní, pričom následne večer sa jazdí tradičný mestský okruh. V nedeľu sa pokračuje druhou etapou, ktorá definitívne stanoví tohtoročných víťazov. Na programe je deväť rýchlostných skúšok s dĺžkou 123 kilometrov. Spolu s prejazdami súťaž meria náročných 605 kilometrov.

Ľuboš Kašický