Nová sezóna, nová výzva

Audi Coupe Quattro ožíva v rukách ružomberskej posádky Buschbacherovcov už tretiu sezónu. Vášeň pre krásnu a históriu je pritom stále silnejšia. 


Vlani sympatická posádka otca Mariána a syna Petra Buschbacherovcov stratila majstrovský titul v Rally Historických Automobilov MSR až v poslednej súťaži sezóny. 

„Sme smutní, že nám to ušlo len o tri a pol boda, no o to väčšia výzva je to pre novú sezónu,“ neskrývajú odhodlanie Ružomberčania, ktorí s nadšením vyrazili do novej sezóny 2022. 


Pôvodne Majstrovstvá Slovenska automobilových súťaží, kam patrí aj šampionát historických vozidiel (MSR RHA), mal odštartovať už v marci na Slovakia Ringu. Žiaľ, nešťastné okolnosti podujatie predčasne ukončili a súťažné posádky historických krásavcov sa na štart ani nedostali. Sezónu tak skutočne odštartovala až populárna valašská rely, ktorá tento rok oslavovala nádherný 40. ročník. 

„Veľa som o tejto súťaži počul, no nikdy sme tu neštartovali. Zvesti o náročnosti však rozhodne neklamali. Boli to mimoriadne náročné preteky, no zároveň neskonale krásne. Naozaj sme si to užili,“ povedal v cieli usmiaty Marián Buschbacher. 


A bodaj by aj nie, veď Ružomberčania zvládli súťaž bez väčších problémov a doviezli do cieľa seba aj auto v pôvodnom stave. 

„Úprimne musím priznať, že sme počas zimnej prestávky veľa nového na aute nestihli. Najprv sme museli sanovať šrámy z predošlej sezóny, ktoré sa pri bližšom obhliadnutí ukázali vážnejšie, než sme si pôvodne mysleli. Každopádne sme však auto znova poctivo pripravili na štart,“ vysvetľuje starší Buschbacher. 


Posádka jazdiaca na nádhernom Audi Coupe Quattro je aj v tejto sezóne zaradená do triedy HK2, kde počas Valašskej Rally ValMez 2022 nemala súpera.

 „Premenlivé podmienky na trati prekvapili všetky posádky. Čo som tak začul, tak ani tí najskúsenejší, čo túto súťaž jazdia pomaly dvadsať rokov, si na takýto „aprílový guľaš“ zo snehu, vody, blata a zimy nepamätajú. Často bolo dôležitejšie udržať sa na trati, ako špekulovať nad rekordmi. My sme zvolili primeranú kombináciu rozumu a rýchlosti a myslím si, že to bolo správne.“ 


Napokon prvé miesto v triede HK2 a výborné body do rozbiehajúceho sa šampionátu historických vozidiel boli najväčšou odmenou pre statočnú posádku z Ružomberka.

„Veľmi si vážime, že môžeme pokračovať ďalej v naplnení myšlienky, s ktorou prišiel pred pár rokmi Karel Dědek. Myslím si, že sa na naše výkony díva tam z hora a drží nám palce. Ak všetko dobre pôjde, tak veríme, že v tomto roku sa nám podarí doladiť auto podľa jeho predstáv a urobiť z neho nielen skutočný klenot súťaže historických automobilov, ale ozdobíme ho aj slovenským titulom MSR RHA,“ díva sa optimisticky do budúcnosti Marián Buschbacher. „Ďakujeme za podporu rodine Karla Dědka a tešíme sa už teraz na nasledujúci štart, ktorý by mal byť pod Tatrami, v závere mája. Pozývame tak všetkých milovníkov rýchlych a krásnych áut. My tam určite budeme tiež.“

Ľuboš Kašický

FOTOGÁLERIA MOTORTECH Racing Team - KOWAX Valašská Rally Valmez 2022