Zimomriavky Buschbacherovcov z rozpálenej Barumky

Úspešný výsledok vždy akumuluje pozitívnu energiu. Ružomberská posádka Marián a Peter Buschbacherovci ju plnými dúškami načerpala v zlínskom chráme automobilových súťaží. 

Na štart 52. ročníka slávnej Barum Rally v Zlíne sa v tomto roku postavilo 105 posádok v hlavnej súťaži a 35 v súťaži „historikov“. No iba jedna jediná meraná posádka bola zo Slovenska! Marián a Peter Buschbacherovci na nádhernom Audi Coupe Quattro. (Poznámka: Sedem slovenských posádok jazdilo mimo súťaž exhibičnú Rally Legend, ktorá sa však nejazdila na čas.)

„Mám za sebou už veľa štartov v rôznych súťažiach, no nikdy som nejazdil takú náročnú súťaž. Veru poriadne nás vytrápila, ale sme šťastní,“ radoval sa v cieli skúsený Marián Buschbacher z tretieho miesta v triede a z desiateho miesta v absolútnom poradí. „Pred štartom sme si o takomto peknom výsledku nedovolili ani snívať. Sme nesmierne vyčerpaní, ale nesmierne spokojní, že sme do zvládli.“


Extrémne teploty sa už pomaly stávajú súčasťou „Barumky“ a hodnotám vzduchu medzi 33-35 °C sa súťažiaci nevyhli ani v tomto ročníku. 

„Bolo to peklo! Neodvážim sa ani odhadnúť koľko stupňov mohlo byť v kokpite, no od prehriatia sa nám vypínali mobily i palubná kamera. Chvíľami som mal pocit, že vidím fatamorgánu,“ krútil hlavou nad neuveriteľnou situáciou Ružomberčan.


 Počas prvej etapy sa v kritickom čase najvyšších teplôt jazdil obávaný „Troják“.

„Udržať tempo a koncentráciu v takýchto extrémnych podmienkach bolo mimoriadne náročné. Myslím, že sme tam prepásli aj jeden skok a stratili nejaký čas. Každý kilometer len potvrdzoval povesť o náročnosti súťaže a my sme si siahli na hranice svojich možností. Ukázalo sa, aká mimoriadne dôležitá bola príprava. Našťastie to vydržalo auto aj my.“


Už tradične je Barum Rally v Zlíne zrazom širokej motoristickej verejnosti, ktorá si užíva svoju lásku k motoršportu a k obľúbeným posádkam. Okrem hviezd minimálne európskeho formátu štartujúcich v ERC sa fanúšikovia prišli pozrieť aj na skvosty, ktoré štartovali medzi „historikmi“.

 „Bolo nádherné vidieť obsypané trate divákmi, ktorí nadšene povzbudzovali, tlieskali, trúbili, užívali si súťaž. Mali sme vyslovene zimomriavky z tejto fantastickej atmosféry a nesmierne nás tešil aj záujem o naše Audi Coupe Quattro, ktoré mnohým pripomínalo niekdajšiu históriu spojenú aj s neďalekými Slušovicami. Znova sa nám potvrdilo, aký obrovský význam má to, čo robíme a že rozdávať ľuďom radosť a zážitky je jedno z najkrajších poslaní, ktoré môžeme uskutočniť. Odkaz myšlienky manželov Dědkových žije a to je pre nás veľké zadosťučinenie,“ vyznáva sa Marián Buschbacher, ktorý si po vlaňajšom zisku titulu medzi slovenskými historikmi teraz splnil aj ďalší sen – štart na slávnej Barum Rally. 


„Celý náš tím si štart na Barumke vyslovene užíval. Všetci sme sa zhodli, že naša snaha má zmysel a že sa sem chceme určite znova vrátiť. V živote je oveľa dôležitejšie dávať, ako prijímať a my sme šťastní, že môžeme potešiť ostatných. Bez pomoci a podpory našich donorov a partnerov by to však nebolo možné a preto sa im chceme veľmi pekne poďakovať. Navyše sme radi, že sme ich mohli potešiť aj pekným výsledkom,“ uzatvára náročný, no krásny víkend na Morave Marián Buschbacher. 


Po odstúpení na poslednej súťaži vo Vranove sa tak k ružomberskej posádke znova naklonilo šťastie a Marián s Petrom akumulovali množstvo pozitívnej energie s ktorou nastúpia do zvyšku sezóny v slovenskom šampionáte historických vozidiel.

Ľuboš Kašický